Skip to main content

Dzień rektorski

Czym jest dzień rektorski?

Dzień rektorski to wolny dzień od zajęć dla studentów dziennych oraz zaocznych. Jest ustanawiany przez rektora uczelni, dlatego też wolne mają wszyscy studenci, a nie tylko dany wydział (jak jest w przypadku dnia dziekańskiego). Wszystkie zajęcia, mimo planu, są odwoływane, a studenci mogą cieszyć się wolnym dniem.

Kiedy można spodziewać się dnia rektorskiego?

Rektor na początku roku akademickiego planuje dni, które może ustanowić wolnymi. Dlatego najczęściej dni rektorskie są ustanawiane w święta. Wiąże się między innymi z tym, że na uczelniach studiują ludzie z różnych części Polski, którym powrót do domu zajmuje nawet cały dzień. Dodatkowy wolny dzień ułatwia im zorganizowanie okresu świątecznego. Dni rektorskie są również przewidziane na nagłe momenty, takie jak żałoba lub wybory ogólnopolskie. Jeśli sytuacja nie wymaga całego dnia wolnego, rektor może również zarządzić godziny rektorskie, które zwalniają tylko z części zajęć.

Czy podczas dni rektorskich legitymacja studencka jest cały czas ważna?

Studentom, od momentu, w którym dostali legitymację studencką oraz zbierają naklejki z hologramami, przysługują wszystkie przywileje związane ze statusem studenta. Dzień rektorski nie zawiesza ulg bądź zniżek. Studenci nie muszą obawiać się, że w tym dniu będą musieli kupować bilety komunikacji miejskiej bez zniżek. Dzień rektorski, tak jak święta lub weekend, jest wolnym dniem, w którym student cały czas ma ważną legitymację studencką. Ten wolny dzień jest idealną okazją, by zająć się swoimi hobby, np. kolekcjonowaniem naklejek ELS.

Czy na urlopie dziekańskim posiada się legitymację studencką?

Studenci na urlopie dziekańskim zachowują legitymację studencką, a tym samym mogą korzystać z ustawowych zniżek na bilety PKP i komunikacji miejskiej, a także w punktach usługowych i handlowych.

Studenci korzystający z urlopu dziekańskiego nie tracą statusu studenta, dzięki czemu nadal mogą korzystać z przysługujących zniżek na bilety PKP, PKS i komunikacji miejskiej, a także w instytucjach kulturalnych, restauracjach, klubach, pubach, hotelach, sklepach i punktach usługowych. Studenci, którzy chcą korzystać ze zniżek podczas urlopu dziekańskiego muszą pamiętać o pobraniu z dziekanatu uczelni aktualnej naklejki na legitymację studencką.

Czy na urlopie dziekańskim podbija się legitymację studencką?

Studenci na urlopie dziekańskim mogą otrzymać aktualny hologram ELS i tym samym przedłużyć ważność legitymacji i korzystać z ustawowych zniżek. W celu otrzymania aktualnej naklejki wystarczy udać się do dziekanatu uczelni.

Urlop dziekański umożliwia utrzymanie statusu studenta i tym samym korzystanie z ustawowych ulg. Warunkiem skorzystania ze zniżek na przejazdy koleją, PKS czy komunikacją miejską jest posiadanie aktualnej naklejki na legitymację studencką wydaną przez dziekanaty uczelni wyższych. Studenci podczas urlopu dziekańskiego mogą również korzystać ze zniżek studenckich w instytucjach kulturalnych, hotelach, punktach gastronomicznych, handlowych i usługowych.

Czy podczas urlopu dziekańskiego zachowuje się status studenta?

Urlop dziekański pozwala zachować status studenta, co gwarantuje regulamin większości uczelni wyższych. Zachowanie statusu studenta umożliwia korzystanie z ustawowych zniżek oraz ubezpieczenia podczas dziekanki.

Urlop dziekański przysługuje studentom uczelni publicznych i prywatnych, którzy ze względu na sytuację życiową nie mogą uczestniczyć w zajęciach i sesjach egzaminacyjnych, ale nie chcą rezygnować z nauki. Podczas urlopu dziekańskiego zachowuje się status studenta i można nadal korzystać z przysługujących ulg na bilety PKP, PKS, komunikacji miejskiej, w instytucjach kulturalnych, a także zniżek w hotelach, pensjonatach, restauracjach, klubach, sklepach i punktach usługowych. Warunkiem korzystania z ustawowych zniżek podczas urlopu dziekańskiego jest posiadanie legitymacji studenckiej oraz aktualnej naklejki ELS pobranej w dziekanacie uczelni.

Kiedy warto wziąć urlop dziekański?

Urlop dziekański to dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach życiowych. Student nie musi rezygnować z nauki ze względu na stan zdrowia, narodziny dziecka czy sytuację rodzinną, ponieważ dziekanka pozwala na zachowanie praw studenta i możliwość korzystania z ustawowych zniżek podczas przerwy w edukacji.

Dziekanka jest często wykorzystywana przez studentów, którym zależy na kontynuowaniu studiów, ale ze względu na stan zdrowia lub sytuację życiową zmuszeni są do chwilowego przerwania nauki. Urlop dziekański umożliwia zachowanie statusu studenta i legitymacji ELS, dzięki czemu nadal można korzystać z przysługujących zniżek. Warto pamiętać o pobraniu aktualnej naklejki na legitymację studencką w dziekanacie uczelni, która umożliwia korzystanie z ustawowych ulg podczas urlopu dziekańskiego.

Czym są dni rektorskie?

Dni rektorskie to inaczej dni wolne od zajęć na uczelni. Dni rektorskie ogłaszane są przez rektora uczelni wyższych ze względu na konkretną sytuację.

Rektorzy uczelni wyższych mają możliwość ogłoszenie dodatkowych dni wolnych od zajęć. Dni rektorskie mogą być ogłoszone w różnych sytuacjach przez rektora uczelni. W poprzednim semestrze dni rektorskie ogłoszone były przed ustawowymi dniami wolnymi od pracy jak: Dzień Wszystkich Świętych, Święto Trzech Króli czy Konstytucji 3 Maja.

Kiedy wypadają dni rektorskie?

Dni rektorskie przypadają w dniach 31 października 2021, 2 listopada 2021, 5 stycznia 2021 oraz 2 maja 2022.

Dni rektorskie czyli dodatkowe dni wolne od zajęć na uczelni ogłaszane są przez rektora. W mijającym semestrze dni rektorskie poprzedzały ustawowe dni wolne od pracy czyli dzień przed Wszystkich Świętych, Trzech, Króli czy Konstytucji 3 Maja. Rektor uczelni wyższej może ogłosić dodatkowe dni wolne od zajęć również ze względu na konkretne sytuacje.

Czy dni rektorskie trzeba odrabiać?

Dni rektorskich, podobnie jak godzin dziekańskich nie trzeba odrabiać. Informacje o dniach rektorskich lub godzinach dziekańskich dostępne są w dziekanatach lub na stronach internetowych uczelni wyższych.

Dni rektorskie są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć na uczelni ogłoszonymi przez rektora uczelni wyższej. Informacja o dniach rektorskich dostępna jest w dziekanatach i na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dni rektorskich nie trzeba odrabiać. Najczęściej dodatkowe dni wolne od zajęć na uczelni przypadają na dni poprzedzające święta państwowe lub kościelne jak: Dzień Wszystkich Świętych, Święto Trzech Króli, Święto Pracy czy Konstytucji 3 Maja.

Hologramy kolekcjonerskie na legitymację studencką –  kup teraz do kolekcji!


Kupując hologram kolekcjonerski, cennik to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważna jest profesjonalna wysyłka, tak by naklejka hologramowa nie uległa uszkodzeniu. Jeżeli zakupisz nasz hologram na legitymację, możesz być pewien, że trafi do Ciebie w nienagannym stanie! Warszawa, Kraków, a także uroczy Poznań - to tam najczęściej trafiają nasze naklejki do elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS). Jesteś z Opola albo Olsztyna czy Rzeszowa? Tam też trafimy. Specjalne zamówienia realizujemy też w miastach: Katowice oraz Rzeszów, a także położone bardziej na Północy- Gdańsk oraz Szczecin i Białystok. Bezpieczna wysyłka to podstawa przy zakupie takich przedmiotów jak hologramy ELS. Forum kolekcjonerów zaleca także, by odbierać je osobiście. Wybór należy do Ciebie! Nie wiesz gdzie nas znaleźć? Wejdź na Olx( dawniej Tablica) lub Allegro czy Gumtree i zamów swój wymarzony egzemplarz naklejki hologramowej. Niech Twoja kolekcja zadziwi każdego!