Skip to main content
Legitymacja ELS studencka musi posiadać hologram, els z datą ważności

Legitymacja studencka ważność

Do czego potrzebna jest legitymacja studencka?

Każdy student powinien być świadomy, do czego uprawnia go posiadanie legitymacji studenckiej wraz z ważnym hologramem ELS aby móc ją w pełni wykorzystać. Takie legitymacje studenckie dają bowiem wiele możliwości.

Dla wielu młodych ludzi jest to główna przyczyna rozpoczęcia studiów, gdyż dzięki temu wkraczając w samodzielne życie, otrzymuje się możliwość zaoszczędzenia. Często zniżki zachęcają również do tego, aby korzystać z miejsc takich jak muzea czy teatry, ponieważ mniejsze ceny za bilet są o wiele atrakcyjniejsze niż dla osoby która takich ulg nie posiada. Co więc warto wiedzieć jeśli chodzi o ważność legitymacji studenckiej i hologramów ELS na legitymację studencką? Do kiedy legitymacje studenckie muszą być zwrócone?

Legitymacje studenckie – co oznacza skrót ELS?

Skrót ELS w rozwinięciu to Elektroniczna Legitymacja Studencka. Każdy student w momencie rozpoczęcia studiów otrzymuje legitymację wraz z nalepką ELS, która posiada laserowo wyciętą datę ważności. Zostaje ona wydana w dziekanacie swojej uczelni. Świadczy ona o tym, iż studentowi przysługują ulgi prawne podczas czasu nauki. Ważna data przydatności na naklejce na legitymację daje dowód na to, iż studentowi pełnoprawnie przysługują zniżki ustawowe oraz należy on do akademickiej społeczności swojej uczelni. Takie zaświadczenie daje mu możliwość korzystania ze zniżek na bilet miejski (np. zniżka ZTM) w wysokości 50%, a także zniżki studenckie PKP na bilet kolejowy PKP w wysokości 51%. Wiele kin, muzeum czy kawiarni również posiada taki pakiet w swojej ofercie cenowej. Możemy spotkać go również na siłowni czy wielu klubach rozrywkowych. Legitymację studencką wraz z ważnym hologramem ELS otrzymują studenci na każdej uczelni wyższej w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy Poznaniu, w takich miejscach jak Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Jagielloński czy Politechnika. Legitymacje studenckie otrzymują wszyscy studenci, niezależnie od trybu nauki.

Legitymacja studencka i jej data ważności

Hologramy na legitymacje studenckie potwierdzają czas jej ważności
Na ważność legitymacji studenckiej wskazuje hologram na legitymacje.

Każda legitymacja studencka posiada swój hologram kolekcjonerski ELS, zwany inaczej naklejką na legitymację. Laserowo wycięta data na hologramie informuje nas o tym, do kiedy dana legitymacja jest ważna i czy okres nauki jej posiadacza jeszcze trwa. W niektórych uczelniach wyższych w Polsce istnieje starszy system wydawania legitymacji studenckich w wersji papierowej. To znaczy iż o ich ważności świadczy pieczątka uczelni wraz z datą przybijana w dziekanacie. Takie legitymacje, nieważne w jakiej są postaci, należy nosić ze sobą codziennie. W

Legitymacja studencka i jej wazność zalezy od hologramu na legitymacji
Hologramy na legitymację z aktualną datą potwierdzają ważność legitymacji studenckiej

momencie sprawdzania biletów przez kontrolera podczas jazdy komunikacją miejską czy koleją, tylko okazanie jej zaświadcza o możliwości posiadania zniżek, dlatego zawsze należy ją mieć. Jednakże w tej sytuacji ważną rolę ogrywa również data ważności na hologramie kolekcjonerskim ELS, która musi zgadzać się z obecną. Co każde pół roku konieczne jest zgłoszenie się do dziekanatu uczelni z prośbą o wydanie nowej, ważnej nalepki na legitymację. Bez niej nie ma możliwości korzystania z ulg studenckich. Ta sama zasada obowiązuje jeśli chodzi o PKP zniżki studenckie, jak i o transport miejski zniżki (zniżka ZTM).  Jeśli student został wykreślony z listy studentów, w tym samym momencie również nie przysługują mu żadne zniżki studenckie.

Legitymacja studencka a wiek

Zastanawiasz się jak funkcjonują zniżki na uczelni, jeśli ukończyłeś/aś już 26 rok życia. Działa to w ten sposób, iż niezależnie od wieku dzięki aktualnej legitymacji studenckiej wraz z hologramem ELS uzyskujesz możliwość korzystania z 50% przejazdów komunikacją miejską oraz korzystania ze zniżek w kinie, muzeum, siłowni czy kawiarnii. Jedynie podczas kursów międzymiastowych czy krajowych taka zniżka nie obowiązuje. Zniżka studencka intercity i każda zniżka studencka na PKP ma ograniczenie wiekowe, a więc studenckie bilety zniżkowe na pociąg można nabyć jedynie do 26 lat. Taka legitymacja nie jest oczywiście zależna od uczelni w jakiej rozpoczynasz studia. Możesz swobodnie uzyskać ją w tych nawet najbardziej renomowanych, czyli Uniwersytecie Warszawskim czy Jagiellońskim. Legitymacje studenckie wydawane są każdemu studentowi.

Czy konieczne jest zwrócenie legitymacji po zakończeniu studiów?

Wraz ze składanymi dokumentami na zakończenie studiów, panie w dziekanacie wymuszają zwrócenie legitymacji studenckiej. Jednak nie jest to obowiązkiem żadnego studenta, ponieważ po skończonej nauce w czerwcu, ważność legitymacji studenckiej i hologram ELS świadczą o tym, iż data ich przydatności jest aktualna jeszcze do października. Do tego czasu istnieje możliwość korzystania z ulg studenckich. Laserowo wycięta data na naklejce studenckiej informuje o tym, iż legitymacja studencka ważna jest do 31 października lub 31 marca, więc do tego czasu student który już zakończył nauczanie, ma jeszcze pełnoprawną możliwość korzystania ze swoich przywilejów.


Kupując hologram kolekcjonerski, cennik to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważna jest profesjonalna wysyłka, tak by naklejka hologramowa nie uległa uszkodzeniu. Jeżeli zakupisz nasz hologram na legitymację, możesz być pewien, że trafi do Ciebie w nienagannym stanie! Warszawa, Kraków, a także uroczy Poznań - to tam najczęściej trafiają nasze naklejki do elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS). Jesteś z Opola albo Olsztyna czy Rzeszowa? Tam też trafimy. Specjalne zamówienia realizujemy też w miastach: Katowice oraz Rzeszów, a także położone bardziej na Północy- Gdańsk oraz Szczecin i Białystok. Bezpieczna wysyłka to podstawa przy zakupie takich przedmiotów jak hologramy ELS. Forum kolekcjonerów zaleca także, by odbierać je osobiście. Wybór należy do Ciebie! Nie wiesz gdzie nas znaleźć? Wejdź na Olx( dawniej Tablica) lub Allegro czy Gumtree i zamów swój wymarzony egzemplarz naklejki hologramowej. Niech Twoja kolekcja zadziwi każdego!