Skip to main content
Studia niepubliczne a ulgi studenckie

Zniżki studenckie studia niepubliczne

Jeśli ukończyłeś szkołę i zdałeś/aś maturę, pewnie zastanawiasz się na jaki kierunek i do jakiej uczelni chcesz złożyć papiery. Jest to niezwykle ważna decyzja, która w pewien sposób decyduje o Twojej przyszłości i dalszej drodze zawodowej. Musisz przede wszystkim zastanowić się i podjąć kroki, które będą dla Ciebie odpowiednie. Zastanawiasz się pewnie jaka różnica jest pomiędzy uczelnią prywatną a publiczną? Co w przypadku legitymacji studenckiej na uczelni publicznej a prywatnej? Czy w tych miejscach w taki sam sposób zostaje wydawana nalepka w postaci hologramu elektronicznej legitymacji studenckiej? Poniższy artykuł wszystko Ci wyjaśni.

Uczelnia prywatna a publiczna

Różnica pomiędzy studiami na uczelni prywatnej a publicznej między innymi na Uniwersytecie Warszawskim, Jagiellońskim czy Śląskim jest taka, iż za prywatną trzeba płacić. Równa się to z tym, iż grupy studentów są mniejsze więc wykłady prowadzone są w sposób bardziej kameralny, co może przyczyniać się do lepszej nauki i przyswajania wiedzy. Studenci na takiej uczelni są mniej anonimowi ponieważ ich ilość jest mniejsza niż w uczelniach publicznych. Zdarza się również iż występuje szerszy wybór kierunków studiów i przejścia na model praktyczny. Na uczelni państwowej nie płaci się za nic, chyba że decydujesz się na studia wieczorowe bądź niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w weekend. Umożliwia to znalezienie sobie pracy na pełen etat w tygodniu, która pozwoli opłacić studia i życie w nowym mieście. Za naukę oraz inne dodatkowe rzeczy na studiach dziennych publicznych nie są pobierane żadne pieniądze, co cieszy się większym zainteresowaniem młodych ludzi.

Czy istnieje różnica pomiędzy legitymacją i hologramem ELS na uczelni prywatnej a publicznej?

Zniżki uczelnia publiczna a prywatna
Zniżki studenckie, jakie są na uczelni publicznej

Ważna legitymacja z odpowiednią datą na hologramie ELS uprawnia studentów do nielimitowanego korzystania ze zniżek na przykład w komunikacji miejskiej, która wynosi 50% ceny, a także kolejowej w wysokości 51%. Istnieje możliwość ulg w kawiarniach, teatrach, kinach czy klubach. Jest to ogromny plus studiów, wykorzystywany przez każdego studenta, niezależnie od wieku czy miejsca w którym przebywa. Zniżki obowiązują na terenie całej Polski, niezależnie czy studiujesz w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Różnica między legitymacją studencką i hologramem ELS na uczelni prywatnej czy publicznej nie występuje. W momencie rozpoczęcia studiów w każdym z powyższych miejsc, student otrzymuje legitymację i ważny hologram na legitymacje ELS. Nie ma znaczenia, czy rozpoczął studia na uczelni prywatnej czy może na uczelni publicznej. Tak samo otrzymuje hologram studencki i elektroniczna legitymacje studencką.

Papierowa legitymacja studencka na uczelniach prywatnych

Mimo iż większość uczelni prywatnych wydaje elektroniczną legitymację studencką z hologramami, na których widnieje laserowo wycięta data ważności, niektóre z nich posiadają tylko legitymację w wersji papierowej, którą na pewno pamiętamy z lat, kiedy to uczęszczali śmy do podstawówki bądź liceum. Jest to forma bardzo niewygodna i łatwa do zniszczenia, podarcia czy odklejenia zdjęcia, to jeszcze uniemożliwia posiadanie hologramów ELS, które nakleja się na elektroniczną legitymację. Wygląda to tak, iż co pół roku należy zgłaszać się do dziekanatu po odpowiednią pieczątkę, która świadczy o posiadaniu statusu studenta oraz możliwości korzystania ze wszystkich podlegających mu zniżek. Dla wielu osób jest to powód, aby zrezygnować z danej uczelni, na rzecz innej, która wydaje hologramy ELS w postaci nalepek. Dlaczego? ponieważ jest to wersja o wiele wygodniejsza i bardziej estetyczna. Nie wspomina ona o dawnych latach młodzieńczych tylko już o bardziej doroślejszym, stanowczym życiu człowieka, samodzielnie wkraczającego w życie. W dodatku hologram ELS ma bardzo ładny wygląd, dlatego jest tak wiele pasjonatów hologramów ELS którzy zbierają je w celach kolekcjonerskich.

Obecnie wszystkie uczelnie w Polsce zarówno państwowe, jak i prywatne mają obowiązek wydania studentom Elektronicznej Legitymacji Studenckiej wraz z aktualnymi naklejkami ELS. Dzięki nowoczesnej legitymacji studenckiej obowiązującej również na uczelniach niepublicznych znacznie poszerzyła się oferta kolekcjonerskich hologramów ELS. W ofercie specjalistycznych sklepów internetowych oferujących oryginalne naklejki studenckie znajdują się egzemplarze z wielu uczelni prywatnych, co wpływa na powiększenie zbiorów. Hologramy studenckie na uczelniach niepublicznych zawierają dokładnie takie same symbole i zabezpieczenia, a także numer seryjny, jak w przypadku uczelni państwowych. Warto również podkreślić, że fakt obowiązywania legitymacji ELS na wszystkich uczelniach sprawia, że forma dokumentu nie wpływa na decyzję o jej wyborze.

Ulgi studenckie dla studentów uczelni państwowych i prywatnych

Na uczelniach publicznych i prywatnych obowiązują takie same ulgi studenckie i są niezależnie od tego, czy szkoła do której uczęszczamy jest prywatna czy nie. Zniżka studencka uczelnie niepubliczne jest więc taka sama, jak dla studentów studiujących w uczelniach publicznych. Są to zniżki pkp dla studenta, znizki PKS studenckie czy zniżka studencka komunikacja miejska. Zniżki te obejmują 50 procentowy upust na przejazdy komunikacją miejską, na przykład w Warszawie ZTM czy Krakowie MPK. PKP zniżka studencka obowiązuje do 26 roku życia i obejmuje m.in. bilety studenckie na TLK czy zniżki na pendolino. Ulga kolejowa PKP to bilety studenckie tańsze o 51 procent. Zniżki legitymacja studencka to nie tylko mniejsze ceny za przejazdy,  zniżki studenckie obowiązują również w miejscach takich jak kina, teatry, ośrodki sportowe czy kawiarnie, które w swoim cenniku posiadają ulgi handlowe dla studentów.


Kupując hologram kolekcjonerski, cennik to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważna jest profesjonalna wysyłka, tak by naklejka hologramowa nie uległa uszkodzeniu. Jeżeli zakupisz nasz hologram na legitymację, możesz być pewien, że trafi do Ciebie w nienagannym stanie! Warszawa, Kraków, a także uroczy Poznań - to tam najczęściej trafiają nasze naklejki do elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS). Jesteś z Opola albo Olsztyna czy Rzeszowa? Tam też trafimy. Specjalne zamówienia realizujemy też w miastach: Katowice oraz Rzeszów, a także położone bardziej na Północy- Gdańsk oraz Szczecin i Białystok. Bezpieczna wysyłka to podstawa przy zakupie takich przedmiotów jak hologramy ELS. Forum kolekcjonerów zaleca także, by odbierać je osobiście. Wybór należy do Ciebie! Nie wiesz gdzie nas znaleźć? Wejdź na Olx( dawniej Tablica) lub Allegro czy Gumtree i zamów swój wymarzony egzemplarz naklejki hologramowej. Niech Twoja kolekcja zadziwi każdego!