Hologramy na legitymacje studencką ważność
Jak ważna jest odpowiednia data na hologramie ELS?
Każdy hologram ELS wydawany przez uczelnie wyższą czy kolekcjonerski posiada laserowo wyciętą datę, która wskazuje termin jej tak zwanej przydatności. Dla każdego studenta w Polsce, między innymi Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego czy Śląskiego jest to niezwykle istotne, gdyż jeśli data ulegnie przedawnieniu, należy jak najszybciej ją przedłużyć ponieważ korzystając na przykład z komunikacji miejskiej i okazując legitymację ze starą datą na hologramie ELS kontrolerowi można dostać mandat w wysokości od 120 do 200 zł. Jeśli nie zapłacimy kwoty na czas, narastają odsetki, które powodują jej wzrost. W tej sytuacji również nie możliwe jest odwołanie się od kary w Zarządzie Transportu Miejskiego ZTM jaki jest na przykład w Warszawie czy w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym MPK w Krakowie. Bez ważności hologramu legitymacja studencka każdego studenta uczącego się na uczelni wyższej, staje się nieważna. Hologramy wydawane są co kolejne pół roku z nową datą, która po naklejeniu na legitymację bądź inne podłoże, przyjmuje jego kolor.
Co trzeba wiedzieć o dacie ważności hologramu ELS?
Każda uczelnia w Polsce posiada dziekanat, między innymi w Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Śląski który dwa razy do roku ma w obowiązku wydawać studentom hologram do legitymacji studenckiej z datą na kolejne pół roku aby przedłużyć jej ważność. Data ta świadczy o tym, iż przez ten czas student dostaje możliwość korzystania ze zniżek jakie mu się należą przy np. przejazdach komunikacją miejską, PKP czy PKS do 51% za każdy kurs. W przypadku, gdy student ukończy trzyletnie nauczanie na poziomie licencjata i otrzyma promocję na drugi stopień, również ma możliwość korzystania ze swojej legitymacji i hologramów, gdyż dystans pomiędzy jednym a drugim trwa niespełna pół roku.
Czy hologram ELS wydawany przez dziekanat różni się od kolekcjonerskich?
Kolekcjonerski Hologram ELS w żadnym stopniu nie różni się od tych wydawanych przez Uczelnie w Polsce, np. w Katowicach, Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Posiadają one takie same wymiary czyli długość oraz grubość, wzór orła RP oraz kolor. Data na nalepce również wycięta jest laserowo, przyjmując odcień podłoża na które jest naklejona. Kolekcjonerski hologram ELS zabezpieczony jest także tak zwanym “plastrem miodu”, dający możliwość tylko jednorazowego przyklejenia na daną powierzchnię. Przy próbie odklejenia, ulega zniszczeniu gdyż jego część pozostaje na miejscu. W tym przypadku hologram staje się nieważny i należy zgłosić się po następny.
Jaki termin ważności posiadają hologramy ELS?
Termin przydatności elektronicznej legitymacji studenckiej możemy rozpoznać na przyklejonych na nią hologramach, na których widoczna jest laserowo wycięta data. Informuje ona nas o tym, do kiedy ta legitymacja jest ważna. Taki hologram otrzymasz w każdej polskiej uczelni, której obowiązkiem jest wydać taką nalepkę. Jednakże w przypadku kolekcjonerskich hologramów ELS jest tak samo. Posiadamy w ofercie nalepki z każdą datą wsteczną lub ważną na kolejne pół roku, co umożliwi Ci stworzenie idealnej kolekcji w albumie pamiątkowym. Jeśli chcesz uzupełniać swoją kolekcję co każdy semestr, możesz na nas liczyć, ponieważ na każdy zbliżający się termin końca przydatności udostępniamy najlepszej jakości hologramy kolekcjonerskie, które zawierają nowy termin ważności oraz oryginalne zabezpieczenia w niczym nie różniące się od wydawanych na polskich uczelniach.
Co zyskasz posiadając hologram na elektronicznej legitymacji studenckiej?
Przede wszystkim otrzymasz zniżki w wysokości 51% na każdy przejazd komunikacją miejską, PKS czy PKP do 26 roku życia. Nie ominą Cię także ulgi studenckie w kinach, barach, teatrach czy klubach. Studenci mogą również korzystać z przysługujących zniżek w księgarniach akademickich, a także wielu punktach handlowych i usługowych. Jest to rzecz która pozwoli uprzyjemnić czas ciężkiej nauki do kolokwium, sesji czy projektów studenckich. Aktualny hologram ELS to także atrakcyjne zniżki w instytucjach kulturalnych. W teatrach, operach, filharmoniach, galeriach sztuki czy muzeach zapłacisz znacznie mniej, a w niektórych miejscach możesz skorzystać z biletów dla studentów za symboliczną złotówkę. Ważna legitymacja ELS z naklejką studencką na bieżący semestr to nie tylko szereg korzyści w czasie roku akademickiego, ale także podczas wakacji. Wiele hoteli, pensjonatach czy schronisk młodzieżowych oferuje atrakcyjne rabaty dla studentów posiadających ważną naklejkę na legitymację studencką. Zbierając kolekcjonerskie hologramy ELS stworzysz album, który stanie się dla Ciebie pewną przypominajką dawnych, studenckich czasów. Tym bardziej, iż w ogóle nie różnią się one od tych wydawanych w dziekanatach każdej uczelni w Warszawie, Katowicach, Poznaniu czy Krakowie. Kolekcjonerska naklejka studencka na aktualny semestr to także oryginalny pomysł na prezent dla znajomego absolwenta, który może się stać początkiem przygody ze zbieraniem hologramów na legitymację ELS.
Czy za brak legitymacji szkolnej grozi mandat?
Brak legitymacji szkolnej może skutkować mandatem podczas kontroli w transporcie publicznym. Należy pamiętać, że zaświadczenie z uczelni nie zastępuje Elektronicznej Legitymacji Studenckiej z ważną naklejką ELS. Warto jednak wiedzieć, że uczeń może dostarczyć ważny dokument do 30 dni i tym samym mandat zostaje anulowany, musi jedynie zapłacić za jednorazowy przejazd bez ważnego dokumentu uprawniającego do ustawowej zniżki.
Zniżki ustawowe na bilety komunikacją miejską są uznawane jedynie po okazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi. W przypadku braku legitymacji szkolnej podczas kontroli biletów w komunikacji miejskiej, uczeń może zostać ukarany mandatem. Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku nie trzeba regulować należności jeśli w ciągu 30 dni dostarczy się do siedziby przewoźnika ważny dokument potwierdzający prawo do zniżki. Dostarczenie aktualnej legitymacji szkolnej pozwala anulować mandat, a uczeń obciążony jest jedynie kosztami jednorazowego przejazdu lub opłaty manipulacyjnej, która zwykle stanowi ok. 10% kwoty mandatu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku uczniów regularnie korzystających z transportu publicznego jest noszenie legitymacji szkolnej w portfelu lub pobranie mLegitymacji na telefon. Warto wiedzieć, że z mLegitymacji można skorzystać jedynie w sytuacji, gdy dana szkoła zawarła umowę z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.