Skip to main content

Studia dwustopniowe

Czym są studia dwustopniowe?

Studia dwustopniowe to podział studiów na pierwszego i drugiego stopnia. Inaczej je nazywając, studenci na studiach dwustopniowych najpierw studiują na studiach licencjackich, a później na magisterskich. Podział na studia dwustopniowe został wprowadzony w ramach procesu bolońskiego.

Studia dwustopniowe czy studia jednolite?

Studia dwustopniowe i jednolite różnią się sposobem organizacji. W sumie trwają pięć lat, jednak w przypadku studiów dwustopniowych ten okres jest podzielony na trzy i dwa lata. Trzy lata trwają studia licencjackie, a dwa magisterskie. Oznacza to, że student musi dwa razy obronić pracę dyplomową, najpierw pracę licencjacką a później magisterską. Student ma możliwość zakończenia swojej edukacji po studiach licencjackich. Jeśli chce ją kontynuować, może to robić na swoim wydziale lub innym. W Polsce uczelnie oferują więcej kierunków dwustopniowych niż jednolitych. Do studiów jednolitych należą między innymi psychologia, prawo czy medycyna.

Czy student studiów dwustopniowych dostanie legitymację studencką?

Każdy student bez względu na to, czy studiuje na studiach dwustopniowych, jednolitych, dziennych czy zaocznych dostaje na początku roku akademickiego pierwszego roku studiów swoja legitymację studencką. By dokument był ważny przez okres studiów, każdy student musi co semestr zbierać naklejki z hologramem ELS. Może również zacząć je zbierać tworząc kolekcję w swoim klaserze.

Naklejki studenckie na legitymację – kup teraz do kolekcji!