Zniżki studenckie ZTM i PKP dla studenta
Zniżka studencka w Polsce tj. ZTM, MPK komunikacją miejską dla każdego aktywnego studenta z ważną legitymacją studencką, nawet po 26 roku życia, czyli słów parę dlaczego warto studiować w Polsce bezterminowo!
Wielu studentów zastanawia się, czy prócz bezcennej wiedzy akademickiej mają prawo do benefitów i przywilejów chociażby by nadal kupować bilety ulgowe np. bilety studenckie na ZTM, MPK itp., mogli chodzić do kina ulgowo, korzystali z rabatów studenckich jeśli ukończyli już 26 lat i nadal studiują?
ODPOWIEDŹ BRZMI : TAK!
bowiem ZTM, MPK jak i PRAKTYCZNIE WSZYSTKIE MIASTA W POLSCE WRAZ ZE SWOIMI PRZEWOZAMI MIEJSKIMI RESPEKTUJĄ zniżki studencka niezależnie od wieku (nawet po ukończeniu 26go roku życia)! Wystarczy pełnoprawny status studenta oraz ważna legitymacja studencka (z aktualnym hologramem els) potwierdzająca prawo do zniżek . Zniżka studencka umożliwia kupowanie w komunikacji miejskiej (ZTM, MPK, ZKM itp.) tańszy bilet studencki na ZTM z 50% ulgą. Zniżka studencka PKP, czyli zniżka studencka na pociągi krajowe obowiązuje niestety jedynie do ukończenia 26 roku życia. Dlatego warto o tym pamiętać. Jedyną możliwością przedłużenia zniżek na Polskie Koleje Państwowe jest pójście na studia doktoranckie. Ale i tutaj obowiązuje limit wieku = 26 do 35 lat. Jak więc widać zniżka na komunikację miejską to prawo studenta ale jednocześnie bezterminowy przywilej. Zobacz, z czego wynikają wątpliwości oraz jak stosowana jest zniżka studencka na PKP i ZTM i korzystaj z ulgi na bilety komunikacji miejskiej (bez ograniczeń wiekowych) i pociągi (do 26 roku) jeśli tylko masz aktualny i pełnoprawny status studenta w Polsce. Poniżej przeczytasz o zaletach kontynuowania studiów w Polsce nawet po ukończeniu 26-go roku życia i zachowaniu przywilejów studenckich aż do skończenia studiów i oddania legitymacji studenckiej poświadczającej prawo do zniżkowych przejazdów ZTM i PKP. Poniższy artykuł ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny, a kolekcjonerskie hologramy els służyć mogą jedynie sentymentalnemu powrotowi do słusznie minionych lat (absolutnie zabronione jest używanie hologramów kupionych na naszej stronie jako autentycznych w celu osiągnięcia jakichkolwiek korzyści materialnych – jeśli zamierzasz mimo tego nabyć hologram kolekcjonerski w takim celu opuść tę stronę !!!).
PKP TLK Intercity zniżka studencka – obowiązuje tylko do 26 r. życia
Zniżka studencka na PKP to zarówno zniżka studencka intercity jak zniżka studencka tlk. Również na express intercity obowiązuje zniżka studencka w PKP ale jedynie do 26 roku życia. Ważna legitymacja studencka potwierdzająca status studenta to możliwość zniżki na PKP pozwalająca kupić bilety ulgowe na przejazdy pociągiem z 51% ulgi. Zniżka studencka w PKP to jedna z częstszych ulg, z jakiej korzystają studenci. Obowiązuje ona jedynie do ukończenia 26 lat. Chyba że planujemy iść na studia wyższe doktoranckie i uzyskać tytuł doktora – wtedy bowiem okres zniżkowych zawiera się w wieku 26-35 lat. Czyli oznacza to tyle, iż możemy studiować czy to na studiach licencjackich lub magisterskich ale jedynie do 26 lat chcąc jeździć ulgowo. Jeśli kończymy 27 lat i wciąż jesteśmy na licencjacie lub magistrze to nie pojeździmy pociągami ulgowo (ale w komunikacji miejskiej jak najbardziej tak w praktycznie każdym mieście w Polsce). Puentując – studiowanie w kraju naprawdę się opłaca niezależnie od wieku, o ile udaje się nam zaliczać semestry akademickie ;-)
Zniżki studenckie > 26 roku życia – zniżki na PKP,ZTM i PKS – do kiedy fizycznie przysługują? Zacznij korzystać ze swoich praw studenta, które potwierdza ważna legitymacja studencka ELS aprobująca status studenta
Życie studenckie niekiedy bywa trudne, jednak zdecydowanie warto studiować. Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi ze zdobywania wiedzy i dobrej posady w przyszłości studenci mają wiele korzyści i benefitów. Choćby te prozaiczne wynikające z samego posiadania elektronicznej legitymacji studenckiej ELS.
Chodzi oczywiście o zniżki studenckie, zniżki studenckie pks, zniżki studenckie pkp (w tym: zniżki na bilety pkp intercity, zniżkowe bilety na TLK, a nawet zniżkowe bilety na pendolino) czy zniżki w komunikacji miejskiej które są bardzo korzystne i warto dbać o aktualny hologram studencki na legitymacji uczelnianej wraz z aktualizacją statusu studenckiego w dziekanacie, która umożliwia korzystanie z nich. Do najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych przez studentów, w których posiadaniu jest elektroniczna legitymacja studencka, należą:
- zniżki na komunikację miejską ZTM, MPK (ale i praktycznie każde inne miasto w Polsce oferujące środki komunikacji miejskiej)
- zniżki na Polskie Koleje Państwowe PKP
- zniżka studencka PKS, Polski Bus, FlixBus….
Korzystanie z tych zniżek jest przyjemne i nie budzi żadnych wątpliwości, aż do czasu… Zobacz jakie problemy możesz napotkać, będąc studentem, nawet jeśli Twoja elektroniczna legitymacja studencka ma ważny hologram na legitymację studencką.
Kwestia podstawowa – studencka zniżka PKP i zniżka studencka na ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego), MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne), PKS (Państwowa Komunikacja Samochodowa) a legitymacja studencka
Każdy student posiada elektroniczną legitymację studencką, czyli to tak zwana legitymacja ELS. Jej wygląd i wszystkie niezbędne elementy określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentacji przebiegu studiów z dnia 14 września 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 201, poz.1188). Do potwierdzenia statusu studenta wymagany jest m.in. aktualny hologram ELS na legitymację studencką oraz aktualizacja statusu studenta w bazie uczelni. Hologram jest elementem niezbędnym, aby przysługiwała zniżka studencka ztm, pkp, zniżka studencka pks i każda inna. Zawsze dobrze jest mieć legitymację studencką przy sobie podczas kontroli w komunikacji miejskiej czy w pociągu, choć jeśli posiadasz aktualną legitymację studencką, a akurat jej zapomniałeś, możesz dochodzić swoich praw i wykazać to później (czeka Cię wtedy opłata manipulacyjna zamiast mandatu).
Zniżki studenckie i komunikacja miejska po 26 roku życia – przysługują każdemu, kto posiada status studenta i ważną legitymację studencką
Zniżki studenckie ZTM i PKP nie budzą żadnych wątpliwości, jak to wcześniej wspomnieliśmy, do pewnego momentu. Jednak studentem można być w każdym wieku! I wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z tego, że obowiązuje nas zniżka studencka ZTM. Choć panuje przeświadczenie, że zniżki studenckie na komunikację miejską obowiązują tylko studentów do 26 roku życia, nie jest ono prawdziwe. Często spotyka się pytania:
„Skończyłem 26 lat, czy przysługuje mi dalej prawo do ulgowych przejazdów PKP, autobusów miejskich oraz ZTM (zarząd transportu miejskiego)???? „
Odpowiedź na to pytanie należy podzielić na dwie części. Ulga studencka na przejazdy ZTM, komunikację miejską przysługuje każdemu studentowi w Polsce, który ma status studencki sygnowany legitymacją studencką ELS z ważnym hologramem. Nie jest ona zależna od wieku studenta. Każdy student legitymujący się studencką legitymacją z hologramem może z niej korzystać. Kwestię drugą rozważymy poniżej.
Z czego wynikają wątpliwości dotyczące zniżki na ZTM dla studenta po ukończeniu 26 r. życia?
Część studentów nie musi zaprzątać sobie głowy kwestią, do kiedy przysługuje zniżka studencka na ztm. Jednak studentem można być przez całe życie, takie osoby jednak często zmagają się z wątpliwościami, czy studencka legitymacja els i potwierdzający status studenta hologram ELS wystarczą, by skorzystać ze zniżki na tańsze przejazdy komunikacją miejską dla studentów.
Rozwiewamy wątpliwości – w każdym wieku można podróżować komunikacja miejską, posiadając potwierdzenie w postaci ważnej legitymacji els ze zniżką studencką (50% ulgi). Zniżka studencka na ZTM jest bezterminowa i nie ma ograniczeń wiekowych.
Potwierdzeniem na to może być sam zapis, jaki posiada każda legitymacja studencka ELS:
Na odwrocie legitymacji widnieje zapis, z którego wynikają zniżki studenckie na autobusy komunikacji miejskiej i pociągi – PKP. Nie ma znaczenia czy jest to PKM Katowice, MPK Wrocław, ZKM Gdynia, ZTP Kraków, ZTM Warszawa, w każdym mieście przysługuje studentom zniżka studencka na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz zniżka studencka na pkp.
Zniżki studenckie na komunikację miejską ZTM > 26 rok życia
W sprawie zniżek studenckich na ZTM zastosowanie ma wyłącznie pierwsza część zapisu, która mówi, o prawie do zniżki dla studenta, w wysokości 50% na przejazdy środkami komunikacji miejskiej.
“Poświadcza uprawnienia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej”
Nie definiuje ona wieku studenta, który może skorzystać ze zniżki ztm. Oznacza to, że każdy student posiadający ważną legitymację studencką z naklejką els może z nich korzystać. Wiek nie ma tu znaczenia, jest to jedyna właściwa interpretacja tego zapisu. Zniżki studenckie 26 lat w tym przypadku nie maja zastosowania. Zniżka komunikacja miejska czyli ztm zniżki obowiązują każdego studenta, co niewątpliwie zachęca do studiowania jak najdłużej.
Zniżki dla studenta na przejazdy PKP > 26 lat (niestety nie obowiązuje)
Wątpliwość wynika z tego, że dalsza część określająca zniżki studenckie PKP jednoznacznie już wskazuje na wiek studenta, któremu przysługują zniżki studenckie:
„…a także uprawnia do korzystania – do ukończenia 26 roku życia – z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów.”
Wskazuje to jednoznacznie, że ulgi na bilety PKP określają inne przepisy. PKP zniżki na bilety obowiązują do wskazanego wieku, a więc pkp zniżka studencka kończy się z ukończeniem 26 lat.
Zniżki studenckie PKP – ograniczenia wiekowe
Jak wynika z zamieszczonego powyżej zdjęcia, które obrazuje zapis na legitymacji studenckiej ELS, zniżki studenckie na pociągi, czyli ulga studencka na PKP i PKS obowiązuje tylko do ukończenia 26 roku życia. Zniżki PKP do 26 roku życia określają, że zarówno intercity zniżka studencka jak i zniżka studencka TLK ma ograniczenie wiekowe. Inaczej niż zniżki na ZTM. Zniżka na PKP wyraźnie określa wiek, jaki student może posiadać, by z niej skorzystać. Niestety więc ceny biletów pkp TLK zniżki nie obejmą u starszych osób studiujących. Oczywiście do zniżki nadal wymagana jest aktualna legitymacja studencka z hologramem ELS.
Zniżki studenckie na PKP i ZTM a praktyka
Może się zdarzyć, że mimo iż zapisy prawne regulujące PKP zniżki studenckie czy ulgi studenckie na ZTM stanowią jedno, to praktyka wykazuje co innego. Jeśli dotknęła Cię przykra sytuacja i otrzymałeś mandat za jazdę komunikacją miejską ze zniżką studencką, posiadając ważna legitymacje els, bo ukończyłeś 26 lat – możesz się odwołać. Prawo stoi po Twojej stronie, a takie odwołanie na pewno zostanie rozpatrzone pozytywnie.
Zniżki studenckie na przejazdy komunikacją miejską nie mają ograniczeń wiekowych, czasami po prostu nie wszyscy dostatecznie zaznajomili się z obowiązującymi przepisami, które regulują zniżki dla studentów w ZTM (w razie wątpliwości odsyłamy do regulaminów przewoźników komunikacji miejskiej takich jak chociażby warszawski ZTM). Natomiast podczas przejazdu pociągiem musisz pamiętać, do kiedy zniżki w Intercity Ci przysługują i że zniżkowe bilety na PKP oraz bilety ulgowe TLK są dla studentów poniżej 26 lat.
Zniżki studenckie na autobusy miejskie i przejazdy koleją – podsumowanie
Najważniejsze jest, aby znać swoje prawa i w razie konieczności potrafić ich dochodzić. Pamiętaj więc, że zniżka na ZTM, czyli komunikację miejską dla studenta obowiązuje dla każdego kto posiada ważną legitymację ELS m.in. z aktualnym hologramem studenckim i nie ważne ile ma lat. Ulga studencka na ZTM wynosi 50 %. Zatem korzystając ze zniżki na bilety ztm płaci się jedynie połowę ceny, są to bilety ulgowe ztm. Ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego – autobusy i koleje PKP określają odrębne przepisy. W przypadki zniżki studenckiej na PKP jest to 51%. Jednak zniżki te obowiązują już jedynie do 26 roku życia!
Gorąco zachęcamy do studiowania w naszym pięknym kraju nad Wisłą. Pojęcie „wieczni studenci” zyskuje nowego znaczenia – dzięki studiowaniu można cały czas korzystać ze zniżek na pizze, do kina, czy to siłownia i fitness, ztm, pkp i pks. Benefitów jest niezwykle dużo. Jedynie w przypadku PKP ograniczone jest to wiekowo do 26 lat. No chyba że idziemy na studia doktoranckie to wtedy od 26 do 35 roku życia mamy przejazdy ulgowe PKP TLK czy to INTERCITY. Wydaje się nam, że przedstawiliśmy aż nadto argumentów dlaczego nie powinniśmy kończyć naszej przygody ze studiowaniem. A co mają z tym wspólnego hologramy kolekcjonerskie els? Jedynie to iż można wrócić do magii tamtych pięknie minionych lat w płaszczyźnie sentymentalnej. Spraw prezent sobie lub bliskiej Ci osobie i kup najnowszy hologram na legitymację studencką ELS, który włożysz do klasera wspomnień. Przypominamy, iż zakup możliwy JEDYNIE W CELU KOLEKCJONERSKIM i żadnym innym. Jeśli zamierzasz zakupić hologram w celu łamania prawa i naklejenia go na legitymację i posługiwania się nim jako autentycznym celem osiągnięcia nieuprawnionych korzyści materialnych – opuść tą stronę. Przypominamy, iż przepis art. 270 Kodeksu Karnego mówi „ten, kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega odpowiedzialności karnej i zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.”
Bilety studenckie – najczęstsze pytania i wątpliwości dotyczące ulgi na bilety studenckie
Komu przysługują bilety ulgowe studenckie. Jakie warunki trzeba spełnić, by kupować bilety zniżkowe. Jaka będzie zniżka z legitymacją studencką?
Studenckie bilety ulgowe jak i wszystkie zniżki na legitymację, nie tylko te dotyczące transportu obowiązują wyłącznie studentów. Zniżki na legitymację studencką wymagają więc posiadania aktualnej legitymacji els. Aby skorzystać z ulgi na bilety studenckie, trzeba także posiadać aktualny hologram na legitymacji. Można dzięki temu kupować zniżkowe bilety na ztm, bilety ulgowe pkp, to także zniżki pks, a nawet zniżki na pendolino czy zniżki na bilety intercity. Zniżki legitymacja studencka osiągają różną wielkość. Ulga bilety studenckie może wynosić od kilku aż do kilkudziesięciu procent. Do najwyższych należą zniżki na pociągi, transport miejski zniżki to także duża ulga na bilety studenckie.
PKP zniżki studenckie – jaka jest zniżka studencka na pkp, komu przysługuje studencka zniżka na pociąg, czy zniżka dla studentów pkp obejmuje zniżki na intercity lub zniżki pendolino?
Zniżka studencka na pociąg, zniżka studencka intercity, czy pendolino zniżki nie są zależne od składu, pociągi PKP Intercity każdej relacji krajowej to taka sama zniżka na bilety pkp, która wynosi 51%. Dobra wiadomością jest również to, że nawet na express intercity zniżka studencka jest taka sama. Studenci mogą więc korzystając z tego, że przysługuje im zniżka pkp studencka podróżować szybko i komfortowo. Dla wolących podróżować taniej,np. pociągami TLK ceny biletów zniżki uczynią jeszcze bardziej przystępnymi. Zniżkowe bilety tlk są w bardzo przystępnych cenach, nawet dla studenta. Zarówno pkp intercity zniżki jak i TLK zniżki są bardzo dużym ułatwieniem i oszczędnością dla studentów, szczególnie dla tych, którzy muszą dojeżdżać na zajęcia z innych miejscowości. Wiedząc, jakie zniżki w PKP obowiązują i do kiedy zniżka TLK nas obejmuje warto z nich skorzystać. Zniżki dla studentów pkp przysługują każdemu studentowi z ważną legitymacją, z tym, że zniżki PKP mają ograniczenie wiekowe.
Zniżka na PKP do 26 roku życia – czy to prawda, że zniżki na bilety PKP, zniżka PKP Intercity i każda ulga na bilety PKP obowiązuje do 26 roku życia?
Nie jest to do końca prawdą. Owszem, ulgi na bilety tlk, zniżkowe bilety pendolino, czy zniżki intercity oraz zniżki koleje mazowieckie, obowiązują do określonego wieku. Jeśli chodzi o studentów bilety zniżkowe PKP rzeczywiście przysługują jedynie do ukończenia 26 lat. Natomiast bilety PKP zniżki np. dla doktorantów obowiązują już do 35 roku życia. Zniżka do 26 roku życia odnosi się w tym wypadku wyłącznie do studentów, słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych i studiujących za granicą. Na pociągi zniżki studenckie i doktoranckie obowiązują więc do pewnego wieku.
Zniżka studencka komunikacja miejska – czy obowiązują bilety zniżkowe ZTM, do kiedy zniżki w ztm, legitymacja studencka zniżka ztm, czy są ograniczenia wiekowe?
Jeśli chodzi o transport miejski zniżki dla studentów są bardzo korzystne. Zarówno zniżka studencka autobusy miejskie czyli ZTM, MPK, oraz komunikacja miejska w różnych miastach obejmuje zniżki studenckie z legitymacją potwierdzającą status studenta. Zniżka studencka autobusy miejskie jest dużym odciążeniem dla budżetu studenckiego. Zniżki komunikacja miejska umożliwiają studentom przemieszczanie się po mieście i na zajęcia, co niekiedy wymaga częstych podróży. Jakie zniżki w ZTM przysługują studentom? Ulga na bilety ztm to 50%, co jest dość dużym upustem. Studentów obowiązują również mpk zniżki. Bardzo dobrą informacją jest to, że zniżka studencka po 26 roku życia nadal obowiązuje, zniżka ZTM jest bezterminowa. Ulgi bilety studenckie na komunikacje miejską obowiązuję Cię, nawet jeśli masz dużo więcej lat niż 26, ale nadal posiadasz aktualną legitymację studencką.
Do kiedy obowiązują zniżki studenckie, czy studenci mogą kupować jedynie bilety zniżkowe do 26 lat, do kiedy zniżki studenckie obowiązują na autobusy?
Część zniżek studenckich np. zniżki pkp dla studentów, a co za tym idzie zniżkowe bilety pkp, ulga na bilety TLK, zniżkowe bilety intercity czy zniżka na pendolino obowiązują studentów tylko do ukończenia 26 roku życia. Intercity zniżki, więc zniżki na pkp legitymacja studencka gwarantuje jedynie przez określony czas. Legitymacja doktorancka przedłuża go do 35 roku życia. Zniżka studencka 26 lat nie oznacza jednak, że przestają obowiązywać wszelkie ulgi i upusty. Wiadomo do kiedy zniżki w PKP obowiązują i że zniżka studencka pociąg nie jest dla każdego studenta, a jedynie dla tych do 26 lat, jednak zniżki studenckie po 26 roku życia nadal obowiązują. Studenci niezależnie od wieku mogą nabywać zniżkowe bilety ZTM czy MPK. Zniżka studencka autobus to przywilej studenta w każdym wieku. Aby skorzystać z PKP zniżki legitymacja nie wystarczy, ogranicza nas wiek, natomiast autobusy zniżki dla studenta są uzależnione jedynie od posiadania ważnej legitymacji z hologramem els.
Legitymacja studencka zniżki – jakie zniżki studenckie poza komunikacją miejską i kolejową przysługują studentom
Posiadanie legitymacji to nie tylko bilety zniżkowe TLK czy bilety zniżki w PKP i komunikacji miejskiej. PKP zniżki legitymacja daje naprawdę spore ulgi. Zniżki pkp intercity, jak i inne na przejazdy koleją to aż 51 %, podobnie jak ulgi przysługujące studentom w MPK (50 %). Obowiązujące zniżki tlk do 26 roku życia, czy inne ograniczone ulgi w PKP to na szczęście tylko część zniżek, z jakich mogą korzystać studenci. Istnieje mnóstwo zniżek studenckich na wydarzenia kulturalne, do kin i teatrów, a nawet na zajęcia rekreacyjne, które nie są ograniczone wiekowo. Dominium zniżka studencka, Sphinx, Da Grasso zniżka studencka to tylko przykłady, dlaczego warto studiować i posiadać legitymację studencką jak najdłużej. Zniżki studenckie to również takie firmy jak: HM, River Island, Pizza Hut, KFC, Levis, Costa Coffee czy North Fish, które doceniają studentów. Przychylne studentom są również marki Apple czy Lenovo, a iSpot zniżka studencka może niejednemu studentowi ułatwić życie. Polski Bus (FlixBus) zniżka studencka to dodatkowe ułatwienie w podróżowaniu. Posiadanie legitymacji to więc bardzo duża korzyść dla studentów w każdym wieku.
Jaka zniżka dla studentów w PKP?
Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą liczyć na 51% ulgi na przejazdy kolejowe. PKP wychodzi naprzeciw potrzebom i umożliwia łączenie zniżki na przejazd dla studentów z innymi korzystnymi promocjami.
Zniżki na bilety PKP w wysokości 51% umożliwiają studentom tanie podróżowanie. Dodatkowo, studenci posiadający aktualną legitymację studencką mogą skorzystać z promocji i ustawowej zniżki, co umożliwia zakup biletu w bardzo atrakcyjnej cenie. Zniżki na bilety PKP przysługują studentom do ukończenia 26 roku życia.
Czy studentom przysługuje bilet ulgowy?
Status studenta, ważna legitymacja studencka z aktualnym hologramem ELS umożliwia korzystanie z 50% zniżek w komunikacji miejskiej ZTM, ZKM, MPK, KZK GOP itd.
Bilet ulgowy przysługuje studentom uczelni publicznych i prywatnych. Zniżka w wysokości 51% przysługuje studentom na bilety PKP, 50% na bilety PKS w przypadku zakupu biletu miesięcznego oraz 50% na bilety miesięczne i jednorazowe w komunikacji miejskiej. Zniżki na przejazdy transportem publicznym przysługują studentom do 26 roku życia, posiadających legitymację studencką z aktualnym hologramem. Studenci po ukończeniu 26 roku mogą korzystać ze zniżek w prywatnych punktach handlowych i usługowych, jeśli regulamin danej firmy umożliwia przyznanie ulg studentom bez względu na wiek.
Czy PKS oferuje zniżki dla studentów?
Zniżkę dla studentów na przejazdy PKS reguluje art.188 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Zgodnie z treścią ustawy studenci mogą liczyć na 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską.
Ustawa o transporcie zbiorowym umożliwia korzystanie ze zniżek na bilety PKP, PKS i komunikacji miejskiej. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku PKS zniżka studencka obowiązuje jedynie przy zakupie biletu miesięcznego. Przy zakupie jednorazowych biletów PKS nie zawsze honorowania jest zniżka dla studentów. Według ustawy, zniżka dla studentów musi być uwzględniona przy zakupie biletów miesięcznych, przy jednorazowych obowiązuje wewnętrzny regulamin danego przewoźnika. W niektórych przypadkach honorowana jest zniżka 51% na jednorazowy przejazd, a w niektórych jedynie 30%. Zdarzają się również przewoźnicy, którzy honorują zniżkę studencką jedynie na wybranej trasie lub przy zakupie bilety jednorazowego nie uwzgleniają legitymacji studenckiej. Przed podróżą wybranym PKS em warto zapoznać się z regulaminem przewoźnika dotyczącym zniżek studenckich i wybrać najkorzystniejszy wariant podróży.
Czy studenci posiadają zniżki na PKS?
Według art. 188 ust 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. studenci mogą skorzystać ze zniżek na przejazdy komunikacją miejską. Zniżka 50% przysługuje studentom posiadającym aktualną legitymację studencką.
Zniżki na bilety PKS w wysokości 50% przysługują studentom posiadającym legitymację z aktualną naklejką ELS. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do zniżek na PKP i komunikację miejską, zniżka na przejazdy PKS dotyczy jedynie zakupu biletów miesięcznych. W przypadku biletów jednorazowych mają zastosowanie wewnętrzne regulaminy przewoźników. Zniżka studencka na jednorazowy przejazd PKS może wynosić 50% lub 30%, a niektórzy przewoźnicy nie honorują ulg studenckich, dlatego przed planowaną podróżą warto sprawdzić, jak wygląda kwestia zniżek studenckich w przypadku konkretnego przewoźnika. Ustawowa zniżka na bilety PKS dotyczy studentów uczelni publicznych i prywatnych do ukończenia 26 roku życia.
Do którego roku życia dzieci mają darmowe przejazdy ZTM?
Według aktualnych przepisów darmowe przejazdy przysługują dzieciom do ukończenia 7 roku życia. Na darmowe przejazdy mogą liczyć również uczniowie warszawskich szkół podstawowych. Do darmowych przejazdów uprawnia Karta Ucznia wydawana przez ZTM.
Dzieci do ukończenia 7 roku życia mają prawo do darmowych przejazdów ZTM, ale warto wiedzieć, że również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą liczyć na bezpłatne przejazdy w warszawskiej komunikacji miejskiej. Do skorzystania z darmowych przejazdów wystarczy wyrobić Kartę Ucznia w jednym z oddziałów ZTM oraz posiadać aktualną legitymację szkolną.
Jakie zniżki w I klasie PKP?
PKP Intercity wprowadza zniżki na bilety w I klasie, z których mogą skorzystać posiadacze Karty Dużej Rodziny, seniorzy. Na zniżkę 28% mogą liczyć podróżujący I klasą w pociągach IC i TLK.
Od niedawna w PKP Intercity wprowadziło zniżki na bilety I klasą. Z atrakcyjnych ulg mogą skorzystać seniorzy oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny, po okazaniu ważnego dokumentu uprawniającego do zniżki. Zniżki dla na bilety w I klasie umożliwiają komfortową podróż podczas wakacji, ferii czy długich weekendów, dlatego warto sprawdzić obowiązujące ulgi w PKP Intercity. Warto również pamiętać, że o zabraniu ze sobą ważnych dokumentów, bez których nie możliwości skorzystania ze zniżki.
Jak można uzyskać zniżki dla studentów?
Zniżki studenckie przysługują studentom posiadającym legitymację studencką z aktualnym hologramem ELS. Warto wiedzieć, że niektóre osoby rekrutują się na studia tylko w celu otrzymania legitymacji i tym samym prawa do ustawowych zniżek. Takie osoby określa się mianem “plastikowych studentów”.
Korzystne zniżki na bilety PKP, PKS i komunikacji miejskiej, w instytucjach kulturalnych oraz hotelach, restauracjach, klubach, punktach handlowych i usługowych sprawiają, że wiele osób decyduje się na studia. Coraz częściej zdarzają się sytuacje wykorzystywania statusu studenta do uzyskania atrakcyjnych ulg i rabatów. Posiadanie legitymacji studenckiej z aktualnym hologramem ELS umożliwia skorzystanie z przysługujących zniżek bez konieczności uczęszczania na zajęcia czy pozytywnego zaliczenia sesji. Określenie “plastikowi studenci” dotyczy właśnie osób, którym nie zależy na poszerzaniu wiedzy i podnoszeniu kwalifikacji, a jedynie na możliwości tańszego podróżowania.
Jakie zniżki przysługują studentom?
Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą liczyć na korzystne zniżki na bilety w komunikacji miejskiej oraz na przejazdy koleją. Dodatkowo, wiele firm usługowych i handlowych takich jak: restauracje, puby, księgarnie oferuje korzystne upusty dla posiadaczy ważnej legitymacji studenckiej. Studenci do 26 roku życia mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, co znacznie ułatwia znalezienie dorywczej lub stałej pracy.
Studenci do 26 roku życia mają możliwość tańszego podróżowania, dzięki zniżkom na bilety PKP w wysokości 51% oraz na miesięczne bilety PKS w wysokości 50%. Zniżki studenckie na przejazdy koleją łączą się z innymi promocjami, co umożliwia podróż PKP w bardzo atrakcyjnej cenie. Zniżki 50% na PKS dotyczą zakupu biletów miesięcznych, w przypadku biletów jednorazowych obowiązują zniżki zawarte w regulaminie poszczególnych przewoźników. Ubezpieczenie zdrowotne dla studentów do 26 roku życia umożliwia łatwiejsze zdobycie zatrudnienia, ponieważ pracodawca sporo oszczędza na kosztach pracownika. Zniżki studenckie powyżej 26 roku życia honorowane są w prywatnych firmach handlowych i usługowych według wewnętrznych regulaminów, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konkretnych usług.
Jaka zniżka dla studentów w PKP?
Studenci posiadający ważną legitymację z aktualnym hologramem ELS mogą skorzystać ze zniżki na przejazdy kolejowe w wysokości aż 51%. Dodatkowo, zniżka studencka PKP łączy się z innymi, aktualnymi promocjami, dlatego studenci mogą skorzystać z biletów kolejowych w bardzo korzystnej cenie.
Zniżki studenckie na przejazdy koleją wynoszą aż 51% na przejazdy pociągami osobowymi, ekspresowymi i pospiesznymi. Studenci posiadający legitymację z aktualnym hologramem ELS mogą skorzystać z atrakcyjnych ulg, które dodatkowo łączą się z innymi promocjami. Ustawowa zniżka studencka w połączeniu z promocją na przejazdy wakacyjne, weekendowe czy świąteczne sprawia, że podróż PKP wychodzi o wiele taniej niż samochodem, PKS em czy autokarem prywatnych firm przewozowych. Przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić aktualne promocje na bilety PKP i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Gdzie można skorzystać ze zniżek studenckich?
Zniżki studenckie zapewniają korzystne ulgi na przejazdy koleją oraz komunikacją miejską, a także w wielu instytucjach kultury jak: teatry czy muzea. Zniżki studenckie honorowane są również w hotelach, restauracjach, pubach oraz niektórych sklepach. Ważna legitymacja studencka uprawnia również do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zniżki studenckie umożliwiają tanie podróżowanie, zakup biletów do muzeum, teatru, kina, niższe ceny w wielu hotelach, pensjonatach, schroniskach, restauracjach, klubach czy pubach. Dodatkowym atutem posiadania statusu studenta jest ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia łatwiejsze znalezienie pracy, zarówno dorywczej, jak i stałej. Ze zniżek na bilety PKP, PKS i komunikacji miejskiej oraz ubezpieczenia zdrowotnego mogą skorzystać studenci do 26 roku życia. Zniżki przysługują studentom uczelni publicznych i prywatnych, podejmujących studia dzienne i zaoczne. Zniżki dla studentów powyżej 26 roku życia honorowane są w niektórych prywatnych punktach handlowych i usługowych według wewnętrznych regulaminów poszczególnych przedsiębiorstw.
Jakie zniżki i rabaty dla studentów?
Studentom posiadającym aktualną legitymację z hologramem ELS przysługuje ubezpieczenie zdrowotne oraz zniżki na przejazdy koleją oraz komunikacją miejską. Zniżkami studenckimi określa się także rabaty w restauracjach, pubach, obiektach sportowych, sklepach i instytucjach kulturalnych.
Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni publicznych i prywatnych mogą skorzystać z wielu atrakcyjnych ulg i rabatów. Studentom do 26 roku życia przysługują zniżki na bilety miesięczne i jednorazowe PKP w wysokości 51%, na bilety miesięczne PKS w wysokości 50% oraz 50% zniżki na bilety miesięczne i jednorazowe w komunikacji miejskiej. Studenci posiadający ważną legitymację z aktualnym hologramem ELS mogą skorzystać ze zniżek w kinach, muzeach, teatrach, a także w wielu hotelach, pensjonatach, schroniskach górskich, restauracjach, pubach, kawiarniach, klubach oraz punktach usługowych i handlowych. Zniżki na bilety PKP, PKS i komunikacji miejskiej oraz instytucjach kulturalnych przysługują studentom do ukończenia 26 roku życia.
Jakie zniżki dla studentów w komunikacji miejskiej?
Studentom posiadającym legitymację studencką z aktualnym hologramem ELS przysługuje zniżka w wysokości 50% na bilety komunikacji miejskiej. Zniżki studenckie na przejazdy komunikacją miejską reguluje art. 105 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce “Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
Studenci posiadający aktualną legitymację studencką z naklejką ELS mogą skorzystać z ustawowych zniżek na bilety komunikacji miejskiej. Zniżka studencka w wysokości 50% na bilety miesięczne i jednorazowe, przysługuje studentom do ukończenia 26 roku życia. Warunkiem skorzystania z atrakcyjnych ulg na przejazdy komunikacji miejskiej jest posiadania aktualnego dokumentu uprawniającego skorzystania ze zniżki. Brak legitymacji studenckiej lub aktualnej naklejki ELS podczas kontroli biletów skutkuje mandatem za przejazd bez ważnego dokumentu.
Dla kogo zniżki na bilety ZTM?
Zniżki na bilety ZTM przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom, emerytom, rencistom, seniorom, honorowi dawcy krwi, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, osoby odznaczone i represjonowane, kombatanci, weterani, pracowni służb mundurowych, bezrobotni oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.
Ulgowe bilety ZTM przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do ukończenia 26 roku życia, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz emerytom i rencistom. Darmowe bilety ZTM przysługują osobom represjonowanym i odznaczonym, kombatantom, weteranom, honorowym dawcom krwi, osobom bezrobotnym oraz korzystającym z pomocy społecznej, seniorom oraz dzieciom do 7 roku życia. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wyrobić Kartę Ucznia wydawaną przez ZTM i korzystać z darmowych przejazdów.
Czy można potwierdzić status studenta bez legitymacji studenckiej?
Studenci, którzy chcą korzystać ze zniżek na przejazdy koleją i bilety PKP, a nie otrzymały jeszcze legitymacji studenckiej lub aktualnego hologramu ELS mogą przedstawić podczas kontroli biletów zaświadczenie z uczelni wyższej publicznej lub prywatnej.
Legitymacja studencka jest potwierdzeniem statusu studenta i umożliwia korzystanie z przysługujących zniżek w transporcie publicznym. Studenci rozpoczynający naukę na uczelni wyższej z różnych powodów mogą czekać na wydanie legitymacji ELS. W takich przypadkach rozwiązaniem jest zaświadczenie wydawane przez dziekanaty uczelni. Zaświadczenie o statusie studenta można przedstawić podczas zakupu lub kontroli biletów, a w świetle aktualnych przepisów prawnych, zastępuje legitymację studencką ELS. Studenci posiadający legitymację muszą pamiętać o pobraniu aktualnej naklejki, dzięki której mogą korzystać z przysługujących zniżek na bilety PKP, PKS, komunikacji miejskiej czy instytucjach kulturalnych.
Jakie zniżki przysługują posiadaczom legitymacji studenckiej?
Zniżki na bilety PKP i komunikacji miejskiej przysługują studentom posiadającym legitymację studencką z aktualną naklejką 2022. Warto wiedzieć, że zniżki przysługują również studentom studiów zaocznych na prywatnych uczelniach, a także studentom powyżej 26 roku życia.
Zniżki studenckie na bilety PKP w wysokości 51% przysługują studentom posiadającym legitymację studencką z aktualną naklejką ELS, wydawaną przez dziekanaty uczelni wyższych. Zniżka studencka na przejazdy koleją łączy się z innymi promocjami. Ulgowe bilety przysługują również studentom w komunikacji miejskiej. Zniżki w wysokości 50% na PKS przysługują w przypadku zakupu biletów miesięcznych, a na jednorazowe przejazdy mogą przysługiwać ulgi, ale według przepisów zawartych w regulaminie poszczególnych przewoźników. Studenci posiadający ważną legitymację ELS mogą skorzystać ze zniżek w kinach, teatrach, muzeach, hotelach, restauracjach, klubach, punktach handlowych i usługowych.
Czy studenci mają zniżki w komunikacji miejskiej?
Według art.105 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce “Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej” zniżki przysługują studentom posiadającym aktualną legitymację studencką również po ukończeniu 26 roku życia.
Studentom uczelni publicznych i prywatnych przysługuje ulga na zakup biletów miesięcznych i jednorazowych w komunikacji miejskiej. Zniżka dla studentów według obowiązującej ustawy wynosi 50%. Z ustawowych ulg mogą skorzystać, zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Z przysługujących zniżek w komunikacji miejskiej mogą skorzystać studenci do ukończenia 26 roku życia.Dokumentem uprawniającym do ustawowych ulg jest ważna legitymacja studencka z aktualnym hologramem ELS, wydawanym przez uczelnie wyższe.
Jakie zniżki dla studentów?
Studentom przysługuje ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia łatwiejsze znalezienie dorywczej lub stałej pracy, zniżki na bilety PKP i komunikacji miejskiej, zniżki w instytucjach kultury, a także ulgi w sklepach i punktach usługowych.
Zniżki studenckie na bilety PKP w wysokości 51% przysługują studentom do ukończenia 26 roku życia. Ustawowa ulga dotyczy biletów miesięcznych i jednorazowych i może się łączyć z innymi, aktualnymi promocjami. Ulga w wysokości 50% na bilety miesięczne i jednorazowe przysługuje studentom w komunikacji miejskiej. Zniżka na przejazdy PKS w wysokości 50% dotyczy zakupu biletów miesięcznych, w przypadku biletów jednorazowych stosowane są indywidualne przepisy poszczególnych przewoźników. Warunkiem skorzystania z przysługujących zniżek jest ważna legitymacja studencka z aktualną naklejką ELS, wydawana w dziekanatach uczelni wyższych.
Jaka cena biletu studenckiego PKP?
PKP Intercity oferuje studentom korzystanie ze zniżki ustawowej 51%, która łączy się z innymi promocjami. Dzięki takiemu udogodnieniu studenci mogą skorzystać z dodatkowych zniżek od 10-30% i zakupić bilety w bardzo korzystnej cenie.
Studenci uczelni publicznych i prywatnych posiadający legitymację studencką z aktualną naklejką ELS mogą korzystać z ulgi w wysokości 51% na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe. Zniżka studencka może być łączona z innymi promocjami, dzięki czemu studenci mogą zakupić bilety PKP w bardzo atrakcyjnej cenie. Ustawowe ulgi studenckie przysługują studentom studiów dziennych oraz zaocznych.
Na jakie ulgi mogą liczyć studenci?
Studenci uczelni publicznych i prywatnych mogą korzystać ze zniżek na bilety PKP i komunikacji miejskiej, instytucjach kulturalnych, a także w prywatnych punktach usługowych, hotelach, restauracjach, klubach, pubach i niektórych sklepach.
Studenci posiadający ważną legitymację z aktualną naklejką ELS mogą liczyć na wiele korzystnych zniżek. Ulga na bilety miesięczne i jednorazowe PKP wysokości 51%, 50% zniżki na bilety miesięczne i jednorazowe w komunikacji miejskiej oraz 50% ulgi na bilety miesięczne PKS, to tylko niektóre z ustawowych zniżek przysługujących studentom uczelni publicznych i prywatnych. Legitymacja studencka z aktualnym hologramem ELS uprawnia również do biletów ulgowych w instytucjach kultury, hotelach, pensjonatach, schroniskach młodzieżowych, klubach, restauracjach, pubach oraz punktach handlowych i usługowych.
Czy studenci mają darmowe bilety MPK?
Z darmowych biletów MPK mogą skorzystać studenci posiadający ważną legitymację ELS, międzynarodową legitymację ISIC, Euro 26 Student. Studenci posiadający zagraniczną legitymację studencką mogą skorzystać z darmowych przejazdów MPK jedynie w przypadku posiadania przetłumaczonej legitymacji przez tłumacza przysięgłego. Z darmowych biletów mogą korzystać także uczniowie posiadający ważną legitymację studencką do ukończenia 24 roku życia.
Darmowe bilety MPK przysługują studentom uczelni publicznych i prywatnych posiadających ważną legitymację studencką z aktualną naklejką ELS. Z takiej możliwości mogą skorzystać studenci do 24 roku życia. Bezpłatne przejazdy MPK przysługują również zagranicznym studentom posiadającym ważną legitymację Euro 26 Student lub ISIC. Studenci do ukończenia 26 roku życia posiadający legitymację studencką z aktualnym hologramem ELS mogą skorzystać z ulgi w wysokości 50% na bilety miesięczne i jednorazowe MPK.
Ile wynoszą zniżki studenckie?
Studenci posiadający ważną legitymację mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 51% na bilety PKP i 50% na bilety komunikacji miejskiej. Ze zniżek mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i prywatnych, na studiach dziennych i zaocznych. Korzystne zniżki studenckie często są motywacją do podjęcia nauki na uczelni wyższej.
Zniżki studenckie na bilety PKP w wysokości 51% przysługują w przypadku zakupu biletów miesięcznych i jednorazowych i łączą się z innymi promocjami. Studentom przysługuje zniżka w wysokości 50% na bilety miesięczne i jednorazowe w komunikacji miejskiej. Ulga w wysokości 50% przysługuje studentom na bilety miesięczne PKS, a w przypadku biletów jednorazowych obowiązują indywidualne przepisy zawarte w regulaminie poszczególnych przewoźników. Zniżki studenckie przysługują również w kinach, teatrach, muzeach, hotelach, klubach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych, a ich wysokość regulowana jest przepisami poszczególnych placówek i prywatnych przedsiębiorstw.
Jakie bilety ulgowe są dostępne w PKP?
W PKP dostępne są dwa rodzaje ulg: ustawowe i handlowe. Z ulg ustawowych mogą skorzystać grupy pasażerów posiadający dokumenty uprawniające do zniżek jak: legitymacja szkolna, legitymacja studencka, legitymacja kombatancka czy podróżni w wieku uprawniającym do ulgi ustawowej.
PKP oferuje dwa rodzaje zniżek, z których można skorzystać w zależności od posiadanych dokumentów uprawniających do zniżek. Ustawowe zniżki przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, emeryci i renciści. Ze zniżek handlowych mogą skorzystać wszyscy podróżni, których obejmuje poszczególna promocja na przejazdy wakacyjne, weekendowe czy w okresie świąt państwowych lub religijnych. Warto wiedzieć, że zniżki ustawowe dla dzieci i młodzieży oraz studentom łaczą się także z aktualnymi promocjami, co pozwala zakupić bilet w bardzo atrakcyjnej cenie.
Dla kogo ulga 37 PKP?
Zniżka 37% na przejazdy pociągami osobowymi, ekspresowymi, pospiesznymi przysługuje emerytom i rencistom oraz ich współmałżonkom, na których pobierany jest zasiłek rodzinny. Warto wiedzieć, że ulga 37 PKP przysługuje na dwa przejazdy transportem zbiorowym w ciągu roku kalendarzowego.
Ulga 37 PKP jest jedną z możliwości tańszego podróżowania koleją dla emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków. Z tego rodzaju ulgi można skorzystać jedynie w przypadku przyznania prawa do zasiłku rodzinnego. PKP oferuje wiele zniżek, dzięki czemu można zakupić bilety kolejowe w atrakcyjnej cenie. Do ustawowych zniżek uprawnieni są studenci, dzieci i młodzież szkolna, emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.
Strona przeznaczona dla pasjonatów i filatelistów. Zakupione u nas hologramy kolekcjonerskie mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów kolekcjonerskich, bądź mogą stanowić pamiątkę z czasów studenckich. Inne ich wykorzystanie jest niezgodne z prawem. Jeśli więc chcesz wzbogacić swoją kolekcję znaczków ELS zapoznaj się z naszą ofertą, jeśli natomiast masz zamiar wykorzystać hologramy kolekcjonerskie w inny sposób – opuść naszą stronę.